Wyszukiwarka
Wizyt:
Dzisiaj: 11Wszystkich: 16134

Pamięć II wojny światowej - 70 lat później - wizyta na Białorusi

Nowości » Pamięć II wojny światowej - 70 lat później - wizyta na Białorusi

2015-11-02

W ramach realizacji II etapu projektu "Pamięć II wojny światowej - 70 lat później" młodzież studencka i szkolna wraz z opiekunami odwiedziła w dn. 24-27 października 2015 r. Białoruś. W wizycie studyjnej uczestniczyła młodzież ze szkół średnich (I LO, III LO, IV LO i VIII LO) oraz studenci Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Wraz z kolegami z Białorusi młodzi pasjonaci historii wzięli udział w dwóch objazdach historycznych, podczas których uczestnicy dokumentowali miejsca pamięci i ślady II wojny światowej oraz uczestniczyli w warsztatach i wykładach historycznych. Fotografie powstałe w trakcie objazdów posłużą jako materiał do przygotowania kolaży historycznych, które zaprezentowane zostaną w Białymstoku w listopadzie. Przygotowaniem do realizacji prac przez poszczególne grupy projektowe były specjalne warsztaty tworzenia kolażu historycznego. 

Tematykę II wojny światowej młodzież zgłębiała również podczas przygotowanego przez białoruskich i polskich historyków panelu eksperckiego "1 września 1939 - 22 czerwca 1941 - kiedy rozpoczęła się II wojna światowa?". Panel był przyczynkiem do spojrzenia na tematykę wybuchu II wojny światowej z perspektywy historycznej obu krajów.

Uczestnicy spotkania z obu krajów brali także udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach integracyjnych. Tematyka II wojny światowej była również motywem przewodnim podczas zwiedzania Grodna, które tym razem zostało zaprezentowane jako świadek wydarzeń największego konfliktu zbrojnego XX w.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji i Dialogu „Fontis et Futura” przy współpracy z Białoruskim Towarzystwem Historycznym oraz Wydziałem Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Jego przeprowadzenie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez  Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Wymiar wschodni polskiej polityki zagranicznej 2015.

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com