Wyszukiwarka
Wizyt:
Dzisiaj: 6Wszystkich: 26791

Pamięć II wojny światowej - 70 lat później - spotkanie w Białymstoku

Nowości » Pamięć II wojny światowej - 70 lat później - spotkanie w Białymstoku

2015-11-30

Ostatnim etapem realizacji projektu "Pamięć II wojny światowej - 70 lat później" było spotkanie w Białymstoku w dn. 19-22 listopada 2015 r., w którym udział wzięła młodzież szkolna i studencka z Polski i Białorusi oraz historycy naukowcy z obu krajów. Młodzież uczestnicząca w projekcie wzięła udział w warsztatach historycznych o tematyce II wojny światowej oraz w warsztatach uzupełniających ich wiedzę dotyczącą różnych technik tworzenia kolażu historycznego w teorii i praktyce. 

Drugiego dnia spotkania odbył się objazd naukowy poprowadzony przez dr Marka Kietlińskiego - dyrektora Archiwum Państwowego w Białymstoku. Tym razem młodzi historycy mogli zobaczyć miejsca, w których rozegrały się ważne dla II wojny światowej wydarzenia na Podlasiu. Uczestnicy objazdu odwiedzili m.in. Grabówkę, Krasowo Częstki, Treblinkę i Ciechanowiec. Była to dla nich okazja do sporządzenia dodatkowej dokumentacji fotograficznej uzupełniającej kolaże historyczne.

Podczas sesji naukowej, która odbyła się po południu trzeciego dnia spotkania, część zespołów projektowych zaprezentowała przygotowane przez nie kolaże historyczne z uzasadnieniem doboru fotografii i z komentarzem historycznym. Naukowcy z Polski i Białorusi przygotowali dla uczestników panel historyczny "Lipiec 1944 - maj 1945 - koniec wojny czy początek nowego konfliktu?". Po zakończeniu panelu odbyła się dyskusja dotycząca tematu.

Czwarty dzień pobyty wypełniła prezentacja pozostałych kolaży oraz warsztaty historyczne dla uczestników oraz podsumowanie projektu. Program całego spotkania wzbogaciły zajęcia integracyjne dla młodzieży z obu krajów. Wszystkie zajęcia odbywały się na Wydziale Historyczno - Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz w uczestniczącym w projekcie I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Z kolaży wykonanych przez grupy projektowe przygotowana jest wystawa wielkoformatowa, której prezentacja planowana jest i w Polsce i na Białorusi.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com